Strauss 1912 - 2012 výročie 100. rokov od narodenia


Pavol Strauss sa narodil 30. augusta 1912 v Liptovskom Svätom Mikuláši v židovskej meštiackej rodine ako prvorodený syn Vilmy, rod. Kuxovej a Izidora Straussa. Jeho mladší brat Juraj sa narodil 18. januára v roku 1917.

Pavol Strauss /1912 - 1994/
Lekár, filozof a spisovateľ, narodený v Liptovskom Mikuláši, študoval medicínu vo Viedni a v Prahe. Působil ako lekár v Bratislave, Ružomberku, Skalici a Nitre. Konvertoval na kresťanstvo zo židovstva a stal sa vzorom pre hľadanie pravdy spolu s Edith Stein, Kardinálom Lustigerom alebo pátrom Bárdošom. Publikoval po nemecky i slovensky poéziu i prózu. Odborné články v oblasti medicíny napísal zvlášť po stáži v Zurichu. Jeho lierárnemu dielu vzdali poctu Milan Rúfus, Julo Rybák, Vincent Hložník, Viliam Turčány, biskupi František Tondra, František Rábek, Viliam Judák, Stanislav Stolárik i kardinál Ján Chryzostom Korec.

Juraj Strauss /1917/

Narodil sa v Košiciach, detstvo prežil v Liptovskom Mikuláši, študoval v Prahe medicínu a v Jeruzaléme bakterilógiu a hygienu. Počas II. svetovej vojny bojoval v Československej zahraničnej armáde v Anglicku a Francúzsku. Posobil na 4 kontinentoch ako lekár a vedec.Dlhé roky pracoval v Štátnom zdravotníckom ústave v Prahe v oblasti virológie. Docentúru obhájil na III. lekárskej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe. Jeho cesta hľadania pravdy ho doviedla ku konverzii v roku 1954.

DVD STRAUSS - DVAJA BRATIA je možné si objednať e-mailom na liveaidoffice@yahoo.com alebo na cez SMS na 0949 475 134.